Prasówka: Wywiad z Joanną Fabicką i Remigiuszem Mrozem oraz amerykańska „czarna lista” książek
„Chciałam nieść nadzieję, ale i pomoc” – wywiad z Joanną Fabicką
„Od dłuższego czasu chciałam napisać książkę o nastolatkach wychowujących się w rodzinach alkoholowych. O syndromie współuzależnienia i koszmarnym uwikłaniu w świat, gdzie nie obowiązują żadne przewidywalne zasady”, twierdzi Joanna Fabicka. Bohaterką jej najnowszej powieści „#me” jest nastoletnia Sara, wychowywana przez matkę alkoholiczkę.
Cała rozmowa: http://ksiazki.onet.pl/wywiad-z-joanna-fabicka-autorka-ksiazki-me/58qf1d
”Jestem tylko protokolantem” – wywiad z Remigiuszem Mrozem
„Justyna Koszewska: W jednym z wywiadów przyznał Pan, że codziennie pisze po 10-15 stron. Brzmi to bardzo rygorystycznie. Czy pisanie traktuje Pan bardziej jako zawód czy może powołanie?
Remigiusz Mróz: Jako zwykłą pracę. Kiedy podjąłem decyzję, by skupić się tylko na pisaniu, wiedziałem, że muszę dać z siebie wszystko. Być może przemawiała przeze mnie natura prawnika, ale zawarłem ze sobą umowę. Sprowadzała się do tego, że jeśli rezygnuję z innych perspektyw zawodowych, to muszę podejść do pisania naprawdę na poważnie. Za poradami Stephena Kinga ustaliłem więc sobie godziny pracy i normę, którą dziennie muszę wykonać, a potem twardo się tego trzymałem. Do dziś zresztą tak jest.”
Amerykańska „czarna lista” książek
„Nieobyczajne słownictwo, szczegółowe opisy aktów seksualnych, nieprzystosowanie do grupy wiekowej – to główne zarzuty wobec dziesięciu książek, które Amerykanie najchętniej usunęliby z bibliotek. Listę przedstawiło Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek w swoim dorocznym raporcie.
Cały artykuł: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/ksiazki-ktorych-nie-chca-w-bibliotekach-amerykanie,635241.html
Poważne naruszenie dyscypliny finansowej i brak realizacji zadań Instytutu Książki. MKiDN opowiada na list pisarzy w obronie Gaudena
Świat umiera, stwórzmy nowy. Ostatnia część trylogii Naomi Klein
„„To zmienia wszystko”, czyli ostatnia część trylogii Naomi Klein wymierzona w globalizację i kapitalizm. To najważniejsza książka tzw. dekady zero i lektura dla tych, którzy nie boją się stracić dobrego samopoczucia. Kończy się dziesięciolecie, w którym – według naukowców – mieliśmy szanse stopniowo przeciwdziałać skutkom globalnego ocieplenia i usuwać jego przyczyny. Czas minął. Naomi Klein, kanadyjska dziennikarka i działaczka antyglobalistyczna, napisała alarmującą książkę, w której wzywa do bitwy. ”
Cały artykuł: http://www.rp.pl/Literatura/304109958-Swiat-umiera-stworzmy-nowy-Ostatnia-czesc-trylogii-Naomi-Klein.html
Od 23 kwietnia Wrocław będzie Światową Stolicą Książki UNESCO
Cała wiadomość: http://www.rmfclassic.pl/informacje/Slowo,11/Od-23-kwietnia-Wroclaw-bedzie-Swiatowa-Stolica-Ksiazki-UNESCO,29431.html
– – – – – – – – – – –
Opublikowano: 13.04.2016