Wystrzałowa siódemka! Najciekawsze nowości książkowe lipca cz. 2
Druga połowa lipca, wakacje w pełni. Czytelnik na urlopie, wydawca na urlopie, sezon ogórkowy w pełni. Na znaczące premiery czekamy do września, wtedy dopiero wydawcy rozkręcą machinę promocyjną, a od ilości ciekawych tytułów aż się nam zakręci w głowie (czyli przydarzy się nam klasyczny booktwist – książkowy zawrót głowy!).
A oto siedem zacnych lipcowych tytułów z intrygującym „Mechanicznym” na czele.
1. „Wojny alchemiczne. Tom 1. Mechaniczny” Ian Tregillis
Zegarmistrzowie kłamią!
Zaraz po tym, jak naukowiec i zegarmistrz Christiaan Huygens stworzył w XVII wieku pierwszego Klakiera, Holandia powołała do życia mechaniczną armię. Nie trzeba było długo czekać, żeby legion mosiężnych piechurów pomaszerował na Westminster. Królestwo Niderlandów stało się supermocarstwem dzierżącym niepodzielną władzę w Europie.
Trzy stulecia później stan rzeczy nadal się utrzymuje. Jedynie Francja zawzięcie broni swoich przekonań, że każdy powinien mieć prawo do wolności, niezależnie czy zbudowany jest z ciała, czy mosiądzu. Po dziesięcioleciach zawieruchy wojennej Holandii i Francji udało się osiągnąć kruchy rozejm.
Ale jeden zuchwały Klakier o imieniu Jax nie może już dłużej znieść geas – niewolniczych więzi ze swoimi panami. Jak tylko nadarzy się okazja, wyciągnie mechaniczną rękę po wolność, a konsekwencje jego ucieczki zatrząsną fundamentami Mosiężnego Tronu.
Wydawnictwo: Wydawnictwo SQN
Data premiery: 20.07.16
2. „Jason Bourne. Tom 13. Zagadka Bourne’a” Eric Van Lustbader
Publikacja najnowszej części fascynujących przygód Jasona Bourne’a zbiega się w czasie z premierą nowego filmu z Mattem Damonem w roli głównej.
Jason Bourne jedzie do Rosji na ślub swojego przyjaciela i potajemnego towarzysza broni, płk. Borysa Karpowa. Jednak od początku coś jest nie tak, a niebawem pan młody zostaje znaleziony z poderżniętym gardłem. W ranie tkwi gwiazda Dawida, własność przyjaciółki i kochanki Bourne’a, zabójczej agentki Mosadu Sary Yadin. Czyżby Sara zabiła Karpowa? Federalna Służba Bezpieczeństwa uznaje, że tak, i nakazuje ją wyeliminować.
Tymczasem rozpętana przez Rosję wojna toczy się zgodnie z planem. Operacje na terytorium Ukrainy, prowadzona przez Kreml kampania dezinformacji i działania przeciwpartyzanckie postępują bez przeszkód. Skoro jednak kurs rubla i ceny ropy lecą na łeb na szyję, skąd Rosja bierze pieniądze na to wszystko? Obie zagadki może rozwikłać tylko Jason Bourne. A musi to zrobić, chcąc zapobiec definitywnej inwazji na Ukrainę oraz uratować życie Sary. Z ciemnych uliczek Moskwy ślad zaprowadzi go aż pod piramidy w Egipcie i targane wojną pogranicze syryjsko-tureckie, nieuchronnie wiodąc do konfrontacji tak nieoczekiwanej, że zmieni życie Bourne’a na zawsze.
Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
Data premiery: 20.07.16
3. „Ojciec Brown” Gilbert Keith Chesterton
Ojciec Brown, skromny, szczery i przesympatyczny ksiądz, posiada niebywałą zdolność do rozwiązywania nawet najbardziej skomplikowanych zagadek kryminalnych. W nieprzeciętnej błyskotliwości leży tajemnica jego sukcesu. Wpada na trop przestępcy wyobrażając sobie, że znajduje się w jego umyśle. Jest zawsze tam, gdzie powinien być najlepszy detektyw, dziwnym trafem często pojawia się na miejscu zbrodni jako pierwszy. I nie wątpi, że zawsze można uzyskać przebaczenie i odkupienie…
Na motywach opowiadań o księdzu Brownie powstał rewelacyjny serial telewizyjny „Ojciec Brown” z Markiem Williamsem w roli tytułowej.
Wydawnictwo Replika
Data premiery: 26.07.16
4. „Przepisy na miłość i zbrodnię” Sally Andrew
Przepis na zbrodnię.
Składniki:
dość duży mężczyzna, który znęca się nad żoną,
mała krucha żona,
średniej wielkości żylasta kobieta zakochana w żonie,
dubeltówka,
południowoafrykańskie miasteczko kiszące się w sekretach,
butelka soku z granatów,
łagodny ogrodnik,
pogrzebacz,
pikantna mieszkanka Nowego Jorku,
7 adwentystów dnia siódmego (odpowiednio przygotowanych na koniec świata),
ostra dziennikarka śledcza,
łagodna detektyw amator,
2 wytrawnych policjantów,
jagnię,
garść fałszywych tropów,
kilku podejrzanych,
szczypta chciwości.
Wszystko włożyć do dużego garnka i przez kilka lat dusić na małym ogniu, mieszając co jakiś czas drewnianą łyżką. Pod koniec duszenia dodać:
3 butelki brandy marki Klipdrift,
3 małe kaczki,
garść papryczek chili,
i zwiększyć płomień.
Tannie Maria kocha gotować, rozkoszować się jedzeniem i obdarowywać nim innych. W kuchni mogłaby spędzić całe życie. Prowadzi nawet rubrykę kulinarną w lokalnej gazecie – do czasu gdy okazuje się, że czytelnicy bardziej spragnieni są porad sercowych niż kulinarnych. Wtedy odkrywa, że potrafi znaleźć lekarstwo na kłopoty miłosne niemal każdego. Nie może jednak zapobiec tragedii, która wstrząsa społecznością Karru Małego. Tannie Maria wplątuje się w krwawą intrygę i sprowadza na siebie śmiertelne niebezpieczeństwo. A gdy poznaje komisarza Henka Kannemeyera, wpada jak śliwka w kompot…
Smakowita kompozycja miłosnych i kryminalnych przypadków doprawiona odrobiną egzotyki. Pochłoniesz ją jak ulubione danie i będziesz marzyć o dokładce!
Wydawnictwo Otwarte
Data premiery: 20.07.16
5. „Gorski” Vesna Goldsworthy
Historia miłości jak z „Wielkiego Gatsby`ego”.
Londyn tańczy tak, jak mu zagrają miliardy Gorskiego.
Gorski pożąda wszystkiego, co najlepsze, i dostaje wszystko, czego pożąda. Najbardziej tajemniczego z oligarchów przywiodła do brytyjskiej stolicy miłość do Natalii, którą poznał przed laty w Rosji. To, że kobieta jest obecnie zamężna z Anglikiem, stanowi dla niego jedynie drobną niedogodność. To dla niej buduje swoje Tadż Mahal na brzegu Tamizy, w porównaniu z którym pałac Buckingham będzie przypominał bezkształtne pudło przy rondzie. Znajdzie się w nim wspaniała biblioteka, świadcząca o dobrym guście i wychowaniu. Potrzebne są jedynie książki.
Kiedy opancerzona limuzyna Gorskiego zatrzymuje się przed podupadłą księgarnią, zaskoczony młody człowiek za ladą otrzymuje zlecenie życia. Zyskuje też przywilej dostępu do bogatych i pięknych, do świata pełnego cudownych dzieł sztuki i… niebezpieczeństw.
Mądra, przekonująca opowieść, która stawia pytania o możliwość cierpliwej miłości w dzisiejszych czasach.
Wydawnictwo: Prószyński Media
Data premiery: 19.07.16
6. „Jak przestałam być arystokratką” Christine Von Bruhl
Hrabina Christine von Brühl pochodzi z rodu hrabiego Henryka von Brühla (pierwszego ministra i ulubieńca króla Polski Augusta III Sasa), któremu Drezno zawdzięcza wspaniałe tarasy nazwane jego imieniem. Jako córka dyplomaty wzrastała i wychowywała się w Akrze, Brukseli, Londynie, Bonn… I właściwie wcale nie chciała wychodzić za mąż. Katolicka arystokratka powinna poślubić szlachetnie urodzonego mężczyznę tej samej konfesji – tak nakazuje tradycja. Ale co robić, jeśli nie trafi się ktoś odpowiedni, kogo ona mogłaby również pokochać?
Wciągająca, pełna humoru, niepozbawiona ironii i satyrycznego zacięcia opowieść o barierach stanowych w XXI wieku i o tym, jak się je pokonuje. O miłości między arystokratką z Niemiec Zachodnich i artystą z Niemiec Wschodnich, dwojgiem ludzi, których pochodzenie, tradycje rodzinne i kulturowe nie mogłyby się bardziej różnić.
Wydawnictwo: Prozami
Data premiery: 27.07.16
7. „Paryska żona” Paula McLain
Kiedy się spotkali, pachniał burbonem, mydłem, tytoniem i wilgotną bawełną. Ich fascynacja była natychmiastowa i obustronna. Kilka miesięcy później byli już małżeństwem.
Ernest Hemingway i Hadley Richardson. Los rzucił ich do magicznego Paryża lat dwudziestych: stolicy światowej bohemy, pełnej gwarnych, zadymionych barów, gdzie zabawa trwała do białego rana. To tam, w atmosferze bogactwa i intensywności życia legendarnego „straconego pokolenia”, rozkwitała ich miłość. Do chwili, gdy pojawiła się druga kobieta. Ale to właśnie o Richardson pod koniec życia i po kolejnych małżeństwach Hemingway powiedział, że „wolałby umrzeć, niż zakochać się w kimś innym niż Hadley”. To jest jej historia.
„Paryska żona”, bestsellerowa powieść znakomitej pisarki Pauli McLain, to literacki hołd złożony Hadley Richardson, kobiecie o wyjątkowej osobowości i niezwykłym charakterze. Jej niezwykły głos prowadzi nas przez kręte uliczki Montparnasse’u i koleje dramatycznego związku z miłością jej życia, Ernestem Hemingwayem.
Wydawnictwo: Między Słowami
Data premiery: 20.07.16
– – – – – – – – – – – – –
Opublikowano: 29.07.16
W zestawieniu wykorzystałam noty wydawnicze. Daty premier mogą ulec zmianie. W zestawieniu brane są pod uwagę również nowe wydania książek.
Zobacz także:
Wystrzałowa siódemka! Najciekawsze nowości książkowe lipca cz. 1
4 Comments
Zdecydowanie przeczytam „Paryska żonę”, bo Hemingway, bo lata dwudzieste :)
Niektóre pozycje mnie zaciekawiły i z chęcią po nie sięgnę. Ach, szkoda tylko, że doba nie jest choć odrobinę dłuższa?
Jej, detektyw w słutannie kojarzy mi się z dzieciństwem…Kochałam ten serial,chociaż nie pamietam czy taki dokładnie miał tytuł…Dlatego jak zobaczyłam „Ojciec Brown” to aż się usmiechnełam. :) Oczywiście przeczytam.Dzieki!!!
Też planuję przeczytać :) Cieszę się, że Cię zaciekawiła.