Wystrzałowa siódemka! Najciekawsze nowości książkowe lipca cz. 1
Maj i czerwiec obfitowały w intrygujące książkowe premiery. Lipiec jest pod tym względem skromniejszy, ale nadal kuszący. Jest różnorodnie. Miłośnicy fantastyki mogą udać się w wakacyjną podróż do magicznego Londynu (a nawet kilku; do wyboru, do koloru), fani horroru mogą spędzić wolne chwile w świecie grozy H.P. Lovecrafta, mocne wrażenia obiecuje też wyprawa do Brazylii – zamiast podziwiać krajobraz czy architekturę, czytelnik spotka bossów narkotykowych i skorumpowanych policjantów.
Za sprawą „Daru języków” można przenieść się do Barcelony 1952 roku lub, korzystając z „Felix Austria”, do Austro-Węgier. A jeśli zamiast podróży w czasie mamy ochotę na przygodę tu i teraz, wtedy jazdę bez trzymanki gwarantuje nam Jason Bourne. Odwiedzimy z nim Tel Awiw i Szanghaj, Meksyk, a nawet małą chińską wioskę. Z Jasonem nie będzie jednak czasu na drinka na plaży ; )
1. „Mroczniejszy odcień magii” V.E. Schwab
Finalistka plebiscytu w kategorii „najlepsza fantastyka roku 2015” największego portalu czytelniczego „Goodreads”.
Intrygująca powieść fantasy, w której magicznej wizji równoległych Londynów dorównuje oryginalna kreacja barwnych bohaterów.
Witajcie w Szarym Londynie – brudnym i nudnym, pozbawionym magii, rządzonym przez szalonego króla Jerzego III. Istnieje też Czerwony Londyn, w którym w równej mierze szanuje się życie i magię, oraz Biały, miasto wycieńczone wojnami o magię. A niegdyś, dawno temu, istniał jeszcze Czarny Londyn… Teraz jednak nikt o nim nawet nie wspomina.
Oficjalnie, Kell jest podróżnikiem z Czerwonego Londynu – jednym z ostatnich magów, którzy potrafią przemieszczać się pomiędzy światami – i działa jako posłaniec między Londynami i ambasador Czerwonego królestwa rodziny Mareshów. Nieoficjalnie, uprawia przemyt – bardzo niebezpieczne hobby, o czym przekonuje się na własnej skórze, kiedy wpada w pułapkę wraz z zakazanym przedmiotem z Czarnego Londynu. Ucieka więc do Szarego, gdzie z kolei naraża się Lili Bard, złodziejce o wielkich aspiracjach, która najpierw go okrada, potem ratuje przed groźnym wrogiem, a na koniec wymusza na nim wspólną podróż do alternatywnej krainy, której stawką jest uratowanie wszystkich światów…
„Napisana z polotem, świetnie skonstruowana powieść fantasy. Błyskotliwe pomysły i wspaniałe pióro – otrzymujemy cudownie żywiołową, porywającą przygodę!”
„Publishers Weekly”
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data premiery: 11.07.16
2. „Przyszła na Sarnath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne” Howard Phillips Lovecraft
„Przyszła na Sarnath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne” to drugi po „Zgrozie w Dunwich i innych przerażających opowieściach” wybór najlepszych utworów H.P. Lovecrafta. Tym razem klasycznym opowiadaniom grozy, takim jak „Zeznanie Randolpha Cartera”, „Reanimator Herbert West” czy „Coś na progu”, towarzyszą utwory fantastyczne, tajemnicze i piękne wędrówki po krainie snów – na czele z krótką powieścią „Ku nieznanemu Kadath śniąca się wędrówka”, jednym z największych popisów kosmicznej wyobraźni pisarza.
Opowiadania uzupełnia słynny esej Lovecrafta „Nadprzyrodzona groza w literaturze”, niezrównany przewodnik po literackiej grozie, po raz pierwszy z dokładną bibliografią.
Wszystkie utwory w wiernym, znakomitym literacko przekładzie Macieja Płazy, który za „Zgrozę w Dunwich i inne przerażające opowieści” został nagrodzony przez „Literaturę na Świecie”. Książkę wzbogaca obszerne posłowie i zdobią znakomite ilustracje Krzysztofa Wrońskiego.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Vesper
Data premiery: 6.07.16
3. „Nemezis. O człowieku z faweli i bitwie o Rio” Misha Glenny
W jaki sposób ciężko pracujący młody ojciec Antônio Francisco Bonfim Lopes stał się królem Rocinhy – największej faweli w Rio, głową kartelu narkotykowego i jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców w Brazylii, znanym jako „Nem”?
„Nemezis” to opowieść o człowieku, który w bezwzględnym świecie brazylijskiego półświatka próbował walczyć o sprawiedliwość. Okrucieństwo i twarde zasady panujące w tym niebezpiecznym środowisku zmusiły go jednak do wejścia w świat skorumpowanej policji, bogatych narkomanów, zakłamanych polityków i narkotykowych bossów.
Rozłożyste lasy deszczowe i więzienia o zaostrzonym rygorze. Brudne slumsy i lśniące centra handlowe – „Nemezis” jest pełnym kontrastów opisem brazylijskiej walki z korupcją, przemocą, narkobiznesem i biedą, czyli z wszystkim tym, z czym również mierzył się „Nem”, walcząc o przyszłość swojego kraju.
Wydawnictwo Czarne
Data premiery: 6.07.16
4. „Dar języków ” Rosa Ribas, Sabine Hofmann
Barcelona, rok 1952
Barcelona za kilka tygodni będzie gospodarzem Kongresu Eucharystycznego i z odgórnego nakazu wizerunek miasta ma być nieskazitelny, ponieważ w grę wchodzi uznanie Reżimu na arenie międzynarodowej. Ana Martí, dziennikarka do tej pory zajmująca się kroniką towarzyską w dzienniku „La Vangardia”, dostaje odpowiedzialne zadanie – będzie relacjonować sprawę zabójstwa Mariony Sobrerocca, wdowy znanej w kręgach barcelońskiej burżuazji. W trakcie śledztwa Ana znajduje nowe tropy, oddalające się od oficjalnie przyjętej wersji wydarzeń, i prosi o pomoc swoją kuzynkę Beatriz Noguer, wybitną lingwistkę. Coś, co początkowo wydaje się zwykłą poradą językoznawczą, rozwija się w szereg kolejnych odkryć – w sprawę okazują się zamieszane najbardziej wpływowe osobistości barcelońskiej socjety… We wrogim środowisku, zdominowanym przez korupcję i przemoc, inteligencja i odwaga Any oraz wiedza i umiejętności Beatriz będą ich jedyną bronią, niezbędną do rozwiązania zagadki zabójstwa.
„Bardzo oryginalna historia, zręcznie, w wyrafinowany sposób bawiąca się klasycznymi elementami. Dobra literatura w stylu noir”.
Alicia Giménez Bartlett
Wydawnictwo Sonia Draga
Data premiery: 13.07.16
5. „Raz na zawsze” Andreas Pfluger
Nieszczęść się nie planuje, one po prostu nadchodzą.
Młoda i utalentowana Jenny Aaron robiła karierę w policyjnej jednostce specjalnej. W trakcie nieudanej akcji w Barcelonie straciła wzrok. Myślała, że to najgorszy dzień w jej życiu. Myliła się.
Pięć lat po wypadku przeszłość upomina się o nią. Seryjny morderca, którego niegdyś aresztowała, znowu atakuje. Teraz chce rozmawiać tylko z Jenny. Specjalistka od przesłuchań żyje w ciemności, ale nie musi widzieć, żeby wiedzieć. Sprawiedliwość jest przecież ślepa.
„Mocna rzecz – jak browning z pełnym magazynkiem. Nie do odłożenia! Szalona historia, genialna bohaterka. Zarwałam dla Jenny Aaron noc i proszę o więcej. Kryminalny majstersztyk!”
Katarzyna Bonda
Wydawnictwo Otwarte
Data premiery: 6.07.16
6. „Odwet Bourne’a” Robert Ludlum, Eric von Lustbader
Najnowsza powieść cyklu z Jasonem Bournem. Bourne jest główną postacią trzech powieści Roberta Ludluma: „Tożsamość Bourne’a”, „Krucjata Bourne’a” i „Ultimatum Bourne’a”.
Po śmierci autora serię powieści o przygodach Bourne’a kontynuuje Eric Van Lustbader, spod pióra którego wyszło już dziewięć kolejnych tytułów.
W 1988 na podstawie pierwszej powieści Ludluma nakręcono miniserial sensacyjny „Tożsamość Bourne’a” z Richardem Chamberlainem w roli głównej.
W 2002 w rolę tytułowego bohatera w filmie „Tożsamość Bourne’a”, który był dość luźną adaptacją książki, wcielił się po raz pierwszy Matt Damon. Po jego sukcesie komercyjnym nakręcono dwa kolejne filmy o Bournie: „Krucjata Bourne’a” (2004) oraz „Ultimatum Bourne’a” (2007).
Od wydawcy:
Poszukiwany przez władze supermocarstw – wymykał się…
Ścigany przez profesjonalnych zabójców – uchodził z życiem…
Wyznaczony na cel terrorystów – krzyżował im plany…
I ratował świat przed globalnym zagrożeniem.
Jason Bourne.Teraz chce tylko jednego – odwetu! Który zawiedzie go z Tel Awiwu do Szanghaju, Meksyku i wreszcie do małej chińskiej wioski.
Bourne, wciąż niepogodzony ze śmiercią ukochanej, na prośbę przyjaciela – szefa Mossadu – wkracza w wojnę między meksykańskimi kartelami narkotykowymi. Okazuje się, że jest w nią również wmieszany Ouyang Jidan, chiński minister – odpowiedzialny za zamordowanie Rebeki. Próbując zbadać powiązania Chińczyka z zabitym baronem narkotykowym, Bourne odkrywa, że chodzi o coś znacznie poważniejszego niż przemyt narkotyków.
Wydawnictwo Albatros
Data premiery: 6.07.16
7. „Felix Austria” Sofija Andruchowycz
„Jestem żylasta, smagła i bystra, mocna jak chłop, zupełnie nieładna” – tak pisze o sobie Stefania Czorneńko, zaradna i rezolutna Rusinka, która gotuje lepiej niż kucharz Najjaśniejszego Pana. Sensem jej istnienia jest wiernie i z oddaniem służyć Adeli, córce doktora, który przygarnął ją do siebie po pożarze rodzinnego domu, oszczędzając tym samym tragicznego losu sieroty. Felix Austria to osobiste zapiski Stefci, która kocha jak nikt inny w całym Stanisławowie i brawurowo opisuje perypetie swoje i ukochanej pani, rodzinne sprzeczki i miejskie ploteczki, występy iluzjonisty Thorna i budzące niepokój kradzieże.
Jej opowieść to ciepła, dowcipna i znakomicie napisana historia dnia codziennego na austro-węgierskiej prowincji z wątkiem miłosnym w tle.
Wydawnictwo Czarne
Data premiery: 13.07.16
– – – – – – – – – – – – –
Opublikowano: 18.07.16
W zestawieniu wykorzystałam noty wydawnicze. Daty premier mogą ulec zmianie. W zestawieniu brane są pod uwagę również nowe wydania książek.
Zobacz także:
Wystrzałowa siódemka! Najciekawsze nowości książkowe czerwca cz. 2