Wystrzałowa siódemka! Najciekawsze nowości książkowe czerwca cz. 1

Big Read Tequila Rick Riordan nowości

Nie wiem jak wy, ale ja spośród czerwcowych nowości od razu sięgnęłabym po polskie wydanie kryminału „Big Red Tequila” Ricka Riordana. Chociaż czy to prawdziwy, rasowy kryminał? Czytałam tę książkę w oryginale w języku angielskim (okładkę zdobił uśmiechający się szkielet z drinkiem!) i to raczej luźna, komediowa powieść z wątkiem sensacyjnym/detektywistycznym na poprawę nastroju. Przy dobrym tłumaczeniu może okazać się naprawdę wciągającym poprawiaczem humoru!

Oprócz Ricka Riordana w Wystrzałowej siódemce aleja sław Coco Chanel, Karl Lagerfeld i sam Stephen King. Jest też kontrowersyjna Vedrana Rudan i trochę tytułów obiecujących, ale pod względem fabularnym niepewnych, czyli to, co lubię (lubimy?) – książki zagadki z potencjałem. Mam na myśli „Pył, co opada ze snów” Louisa De Bernieresa i „Oblubienice wojny” Helen Bryan.

 

koniec-warty-stephen-king1. „Koniec warty” Stephen King

Brady Hartsfield, zabójca odpowiedzialny za masakrę w „Panu Mercedesie”, znajduje się w stanie wegetatywnym w Klinice Traumatycznych Uszkodzeń Mózgu. Zakończenie drugiego tomu trylogii sugeruje jednak, że w pokoju 217 przebudziło się coś złego –zabójca nie tylko odzyskał świadomość, lecz także zyskał nowe, śmiertelne moce, które pozwolą mu siać niewyobrażalne spustoszenie bez opuszczania szpitalnego pokoju. Emerytowany detektyw Bill Hodges i wspierająca go Holly Gibney, którzy nadal prowadzą agencję detektywistyczną, zostają wciągnięci w najbardziej niebezpieczne ze swoich dotychczasowych dochodzeń, bowiem Brady Hartsfield powraca i planuje zemstę nie tylko na Billu Hodgesie i jego bliskich, ale na całym mieście.

Wydawnictwo Albatros
Data premiery: 8.06.16

 

 

Big red tequila Riordan2. „Big Red Tequila” Rick Riordan

W Teksasie wszystko jest większe… nawet morderstwo. Przedstawiamy Tresa Navarre: amatora tequili, mistrza tai-chi, nielicencjonowanego prywatnego detektywa ze skłonnością do wpadania w tarapaty wielkości Teksasu.

Jackson „Tres” Navarre i jego zajadający się enchiladami kot Robert Johnson zajeżdżają do San Antonio, gdzie czekają na nich same kłopoty. Dziesięć lat wcześniej Navarre opuścił rodzinne miasto, aby zapomnieć o morderstwie, którego ofiarą padł jego ojciec. Teraz wraca w poszukiwaniu odpowiedzi, ale im bardziej zagłębia się w sprawę, próbując ustalić winnych, tym bardziej zbrodnia sprzed dekady zaczyna się wydawać aktualna. Mafia, wręczająca łapówki firma budowlana i toczący nieczyste gierki politycy sprzysięgają się, żeby zepsuć Tresowi powrót do domu.

Nie ulega wątpliwości, że Tres wsadził kij w mrowisko. Zostaje napadnięty, ostrzelany, przejechany przez wielkiego niebieskiego thunderbirda, a jego była dziewczyna, którą chciałby odzyskać, znika bez śladu. Navarre musi uratować kobietę, dorwać mordercę ojca i wziąć nogi za pas, zanim dosięgnie go mafijna teksańska sprawiedliwość. Chyba nawet obrońcy Alamo mieli większe szanse na przeżycie.

Wydawnictwo: Galeria Książki
Data premiery: 2.06.16

 

Chanel nowości3. „Czar Chanel” Paul Morand

Autobiografia Coco Chanel ilustrowana przez Karla Lagerfelda.

Byłam nieposłusznym dzieckiem, nieposłuszną kochanką i wojowniczą projektantką, prawdziwym Lucyferem… Napisano o niej wiele książek, powiedziano wiele półprawd i kłamstw. W tej Coco Chanel sama opowiada o własnym życiu oraz o micie, który zrósł się z nią jak idealnie skrojona garsonka. Zabiera nas w świat smutnego dzieciństwa u znienawidzonych ciotek w Owernii, do Deauville 1914 roku, gdzie ze swetrów stajennych i treningowych trykotów szyje pierwsze dżerseje dla kurortowych elegantek, na gwarne spotkania przy rue Cambon, których stałymi bywalcami są Picasso, Cocteau, Cendrars, Satie, Braque czy Lipschitz, uchyla drzwi do pracowni, opowiada o wieloletnich przyjaźniach z Misią Sert, Diagilewem oraz Strawińskim, a także o jedynym mężczyźnie, którego kochała – Angliku, Boyu Capelu… W tym świecie artystów, milionerów i bezlitosnych rywali życie mademoiselle Chanel było jak bajka o spełnionym marzeniu, a czasem jak koszmar na jawie. Mawiała, że życie dyktatorki to sukces i samotność, że trzeba mieć „kruchość stali”, by przetrwać…

Każdy z nas ma swoją legendę, głupią i cudowną. Moja legenda, nad którą współpracowali Paryż i prowincja, imbecyle i artyści, poeci i socjeta, jest jednocześnie tak zróżnicowana, tak złożona, tak pobieżna i tak skomplikowana, że się w niej gubię. Nie tylko wykoślawia mój wizerunek, ale nadaje mi inną twarz; kiedy chcę się w niej rozpoznać, pozostaje mi tylko myślenie o wspomnianej dumie, która jest moją skazą i cnotą.

Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 1.06.16

Co opada ze snów nowości4. „Pył, co opada ze snów” Louis De Bernieres

Porywająca opowieść o rodzinie z brytyjskiej klasy wyższej, w której losach odbija się historia początku XX wieku: splendor i zmierzch Imperium Brytyjskiego, szok i niszcząca siła I wojny światowej, zmiana obyczajów i mody, emancypacja kobiet. Piękna, pełna czułości i delikatnej ironii proza, którą zachwycą się miłośnicy serialu Downton Abbey.

Wydawnictwo W.A.B.
Data premiery: 2.06.16

 

 

 

 

 

 

Oby cię matka urodziła Rudan nowosci5. „Oby cię matka urodziła” Vedrana Rudan

W „Oby cię matka urodziła” Vedrana Rudan, zawsze prowokująca i zawsze gotowa swoje intelektualne i pisarskie żądło wbić w najboleśniejsze i zazwyczaj nietykalne miejsca naszej społecznej rzeczywistości, bezlitośnie rozprawia się z mitem o świętości Matki. W powieści o relacjach matki i córki, bezustannie wibrujących na granicy między miłością a nienawiścią, przewijają się też wątki starzenia się, śmierci, konfliktu pokoleń, mentalności, która każe ukrywać wszystko w czterech ścianach własnego domu.

„Podziwiam szczerość i odwagę Vedrany Rudan. Wyprawia się do źródeł zła, nadaje mu nazwę. Gdy oprawcami są mama i tata, wyzwolenie z zaznanego od nich cierpienia może zabrać całe życie. Ale Rudan znalazła się po jasnej stronie. W tej pięknej i dotkliwej powieści każdy ma prawo do ratunku, oczyszczenia i swojego anioła.” Paulina Wilk

Wydawnictwo Drzewo Babel
Data premiery: 2.06.16

 

Oblubienice wojny Helen Bryan nowości6. „Oblubienice wojny” Helen Bryan

Nic nie rozerwie więzi przyjaźni i lojalności wykutych w wojennych czasach.

Nic nie zbliża ludzi do siebie tak bardzo jak trudne doświadczenia. Ta stara prawda sprawdza się w przypadku pięciu młodych dziewczyn, które kapryśny los rzucił do małej wioski Crowmarsh Priors, gdzieś w południowo-wschodniej Anglii. Alice, Elsie, Tanni, Evangeline i Frances pochodzą z różnych stron świata i z różnych środowisk. Wspólnie walczą z przeciwnościami losu i ograniczeniami, jakie narzuca im życie w cieniu II wojny światowej. W tej walce wykuwa się ich dozgonna przyjaźń.

Bohaterki stawiają czoła kolejnym trudnościom — niosą pomoc ludziom ewakuowanym z zagrożonego Londynu, przeżywają nocne naloty. Muszą także poradzić sobie z codzienną pracą, która po wyjeździe mężczyzn na front spadła na ich barki. Coraz bardziej angażują się w działania okołowojenne. Przeżywają miłości i frustracje, wiodą je lęk i nadzieja. Kiedy po pięćdziesięciu latach cztery z nich spotykają się ponownie, postanawiają z odwagą spojrzeć w oczy prawdzie sprzed lat i pomścić niewinną śmierć…

Wydawnictwo Editio
Data premiery: 2.06.2016

 

Mój sąsiad istlamista marek Orzechowski nowości7. „Mój sąsiad islamista. Tunis – Paryż – Bruksela…” Marek Orzechowski

Burki, hidżab, halal, szahid, samobójcze zamachy, masakry, honorowy mord, egzekucje, obcinanie głów… Polacy znali dotychczas zjawiska związane z islamem i przede wszystkim islamski terror głównie z medialnych doniesień.

Nie brali udziału w konfrontacji bojowników Allaha z Zachodem. Było jednak tylko kwestią czasu, kiedy i oni staną się jego ofiarami. I to niekoniecznie u siebie w domu. Wystarczy, że podróżują, jak do Tunezji. Terroryści sami wybierają miejsca ataków i swoje ofiary. Im zamach bardziej przypadkowy, bardziej spektakularny, tym groźniejszy, tym dotkliwszy. Tym większy strach, tym większy paraliż. Islamski terror w imię Allaha może uderzyć wszędzie, w pociągu, na przystanku, w kawiarni, w muzeum. Dlatego tak trudno się przed nim bronić. Dlatego, tak wiele zależy od naszej postawy. To najpoważniejsze dziś wyzwanie dla zachodniej cywilizacji, jeżeli chce przeżyć.

Nowa książka Marka Orzechowskiego, mieszkającego w Brukseli dziennikarza, publicysty, pisarza, autora między innymi „Holandii. Presja depresji” oraz „Belgijskiej melancholii” opowiada o groźnych zjawiskach, które potwierdzają sukces islamistów w zachodniej Europie: od krwawych zamachów po spory o miejsce na basenie kąpielowym. Najważniejsze pytanie – czy możemy z islamem przegrać – znajduje na kartach jego książki dramatyczną odpowiedź: my już przegraliśmy.

Wydawnictwo MUZA S.A.
Data premiery: 8.06.16

 

Komiksy!

Warto też wspomnieć o trzech tytułach związanych z komiksami, które znalazły się  wśród czerwcowych nowości. Nie są to super hity dla każdego, raczej cenne pozycje dla zagorzałych fanów, stąd też znalazły się już poza Wystrzałową Siódemką.

 

Filutek komiks„Prof. Filutek 1967-1984” Zbigniew Lengren

Profesor Filutek to elegancki starszy pan. Nosi charakterystyczny staroświecki żakiet i melonik. Jest pogodny, nieco naiwny, a czasem odrobinkę złośliwy. Wciąż pełen energii i ciekawości świata. Jest też niezwykle pomysłowy – na każdy problem znajdzie jakieś niekonwencjonalne rozwiązanie. Jego przygody czasem są nostalgiczne, czasem romantyczne, a zazwyczaj po prostu wesołe. I ta pogoda ducha profesora Filutka udziela się czytelnikom, czyniąc z tych komiksów działo uniwersalne i ponadczasowe.

Paski z przygodami profesora Filutka oraz jego pieska Filusia ukazywały się w tygodniku „Przekrój” w latach 1948-2003. Odcinki z lat 1948-1966 zostały zamieszczone w pierwszej księdze.

Wydawnictwo: Ongrys Leszek Kaczanowski
Data premiery: 4.06.16

 

Wróblewski komiks nowości„Jerzy Wróblewski okiem współczesnych artystów komiksowych” Maciej Jasiński

Książka „Jerzy Wróblewski okiem współczesnych artystów komiksowych” to publikacja poświęcona twórczości jednego z najlepszych polskich rysowników komiksowych. Jerzy Wróblewski to autor takich albumów jak „Figurki z Tilos”, „Skradziony Skarb”, „Hernan Cortes i podbój Meksyku”.

Fanom jest doskonale znany z serii „Kapitan Żbik”, komiksów drukowanych w „Relaxie”, a także autorskiej serii komiksowej o przygodach szeryfa Binio Billa.

W książce znalazła się cała masa ciekawostek dotyczących powstawania komiksów Jerzego Wróblewskiego, a także wspomnienia scenarzystów i redaktorów pism, z którymi współpracował. Publikację uzupełnia ponad 250 grafik i zdjęć, w tym: niepublikowane plansze, szkice, próbne wersje plansz czy okładek i wiele innych

Wydawnictwo: Ongrys Leszek Kaczanowski
Data premiery: 4.06.16

 

biografia papcia chmiela tytus nowosci„Żywot człeka zmałpionego” Henryk Jerzy Chmielewski

Opowieść o swoich losach w przedwojennej i wojennej Warszawie, Papcio Chmiel, autor znanych komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, zawarł w książce „Tarabanie w Barbakanie”, wydanej przez Prószyński Media w 2013 roku.

W „Żywocie człeka zmałpionego”, opisuje swoje dzieje od momentu zakończenia wojny po dzień dzisiejszy. Liczne zdjęcia, dokumenty i fragmenty komiksów doskonale ilustrują drogę Henryka Jerzego Chmielewskiego przez wyboje PRL-u, rodzenie się nowego ustroju z całkiem odmiennym rynkiem wydawniczym oraz ostatnie dokonania dziewięćdziesięciotrzyletniego artysty.

Do lektury książki zaprasza… Tytus. Pisze:
Nareszcie, drogi dzisiejszy czytelniku, i ty, czytelniku emerycie, możecie przeczytać o wszystkich bezeceństwach z życia Papcia Chmiela. Dowiecie się, skąd Papcio czerpał pomysły do tych marnych trzydziestu jeden książeczek komiksowych, sześciu albumów historycznych i podręcznika dla analfabetów – „Elemelementarza”. Dowiecie się, jakiego szmalu i majątku, poza sławą, dorobił się ten wąsatosiwy artysta. Zdradzę Wam również w tym elaboracie tajemnice miłosnych przygód moich i mojego wesołego staruszka.

Wydawnictwo: Prószyński Media
Data premiery: 2016-06-02

 

– – – – – – – – – – – – –

Opublikowano: 9.06.16

W zestawieniu wykorzystałam noty wydawnicze. Daty premier mogą ulec zmianie. W zestawieniu brane są pod uwagę również nowe wydania książek.

 

Zobacz także:

Wystrzałowa siódemka! Najciekawsze nowości książkowe 16-22.05.16