Wystrzałowa siódemka! Najciekawsze nowości książkowe 7-13.03.16

W tym tygodniu wybór nowości nie wywołuje zawrotu głowy, ale na kilka tytułów warto zwrócić uwagę :)

kryptonim-reporter1. „Reporter”  Jacek Wegner

 

Ta książka pozbawiona jest egotyzmu typowego dla wszelkich wspomnień pisarskich. Autor opowiadając o swych przeżyciach zawodowych i politycznych, których doznawał od 1961 r., nie przyozdabia się aureolą ofiary inwigilacji esbeckiej, choć był nią przez 27 lat, kpi nie tylko z politycznego i społecznego porządku Polski Ludowej, lecz także z siebie. Jest dziennikarzem, stąd kryptonim jego „sprawy” nadany przez bezpiekę, stał się jednocześnie pierwszym członem tytułu tej publikacji. Autor pilotował również wycieczki zagraniczne po PRL i kilku krajach kapitalistycznych oraz tzw. demokracji ludowej, był też taksówkarzem warszawskim. Czuł zawsze i wszędzie tchnienie bezpieki. Ale nad podziw udawało mu się wywikłać z sideł, w jakie SB próbowała go uchwycić, domyślał się owych działań tajnej policji politycznej, a dopiero z teczek ipeenowskich dowiedział się, że szpiegowanie było nieudolne. Dziś przyznaje, że nie rozumie, dlaczego ostatecznie nie został przez SB unieruchomiony – indolencja oficerów SB z tytułami naukowymi, bałagan organizacyjny w służbach, jak i w całej egzystencji publicznej Polski rządzonej przez sekretarzy partii podległej sowietom? Książka pęcznieje od faktów i anegdot, a czyta się ją znakomicie, niczym pitawal polityczny i obyczajowy.

Wydawnictwo: Editions Spotkania
Premiera: 8.03.16

Ha2. „Ha!” Birgul Oguz

 

Wie tylko, że dni spędzone z matką w domu, w którym panowała żałoba, łączyły się jak kolejne ogniwa, uniosły i owinęły wokół jej szyi. Kiedy rozeszły się tłumy żałobników, ucichł szelest papierów spadkowych, światło pojawiało się wieczorem tylko w jednym pokoju, każde pukanie do drzwi sprawiało, iż myślały, że przyszedł, jakby nie umarł, i może właśnie dlatego, to znaczy, kiedy zostały same w domu zawsze wysprzątanym, żeby zmarły ojciec mógł znaleźć kurtkę, papierosy i okulary tam, gdzie je zostawił, gdy wróci do domu, i wiele tygodni później, kiedy zdały sobie sprawę z tego, że naprawdę zostały same razem…

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Premiera: 7.03.16

 

 

 

Olgierd Budrewicz3. „Olgierd Budrewicz dżentelmen w podróży” Ewa Budrewicz

 

„Jest to książka o harcerzu, sportowcu, żołnierzu AK i warszawskim powstańcu. Niedoszłym prawniku, dziennikarzu, reportażyście, fotografie, filmowcu, pisarzu i varsavianiście. Wreszcie o podróżniku, który jak głosi tytuł jednej z jego książek – był wszędzie. Jego reportaże i książki podróżnicze, programy radiowe i telewizyjne ukazywały się niegdyś w ogromnych ilościach.

Michał Ogórek napisał we wspomnieniu, że przez wiele lat był przekonany, że Olgierd Budrewicz nie istnieje, że to musi być jakiś zbiorowy pseudonim, bowiem niemożliwe, żeby jeden człowiek był w tylu miejscach na całym świecie. Olgierd Budrewicz pokazywał Polakom świat, który był wtedy dostępny dla nielicznych – patrzyliśmy na ten świat jego oczami, czytając reportaże z dalekiego świata. Teraz my chcemy pokazać postać Olgierda Budrewicza widzianą oczami innych: przyjaciół, znajomych, a czasem ludzi nim zafascynowanych, przez wspomnienia kolegów z piłkarskiego boiska podczas niemieckiej okupacji, z AK-owskiej podchorążówki i z Powstania, kolegów dziennikarzy i ludzi, o których pisał, wreszcie licznych przyjaciół i znajomych. Wyłania się z tych wspomnień postać człowieka szczęśliwego, ciekawego, twórczego, przyjaznego ludziom i na pewno niebanalnego. Zresztą przekonajcie się Państwo sami”.
Grzegorz Micuła

„Podróże Budrewicza były dla mnie zawsze wojażami gentlemana z »W 80 dni dookoła świata«, żadne tam trekkingi, plecaki, biwaki, turystyczne kuchenki. To były podróże cywilizowane, z całym możliwym komfortem, służące nie sprawdzaniu siebie, nie przemaganiu własnych słabości. Tyle tylko, że balon, parowce i parowozy Phileasa Fogga Olgierd zamienił na klimatyzowane boeingi”.
Maciej Kuczyński

Wydawnictwo: Instytut wydawniczy Erica
Premiera: 9.03.16

James Rollins4. „Burza piaskowa” James Rollins

 

Książka otwierająca serię „Sigma Force”.

Potężna eksplozja niszczy wystawę w Muzeum Brytyjskim. Badanie pozostałości wybuchu ujawnia śladowe promieniowanie o sygnaturze odpowiadającej anihilacji antymaterii. Piękna kustoszka muzeum Safia al-Maaz odkrywa zagadkowy zapis na szczątkach antycznego posągu datowanego na rok dwusetny przed naszą erą – wskazówkę, która może posłużyć do rozwiązania jednej z największych zagadek archeologii. Co łączy posąg z eksplozją i słynnym meteorytem tunguskim? Zapada decyzja o zorganizowaniu ekspedycji do Omanu. Jej celem jest zaginione przed tysiącami lat miasto, będące jak głosi legenda, kolebką królowej Saby, nazywane przez beduinów Ubar, a przez poszukiwaczy – Atlantydą Piasków. Oprócz Safii i jej przyjaciółki Kary, której ojciec zaginął na pustyni wiele lat wcześniej, w wyprawie uczestniczy awanturniczy archeolog Ohama Dunn oraz Painter Crowe, agent DARPA, supertajnej agendy Ministerstwa Obrony USA. Jakie tajemnice kryje mityczny Ubar? Niewyobrażalne skarby, czy źródło energii zdolnej zniszczyć całą planetę?
Wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros
Premiera: 9.03.16

 

Teoria przeciwieństw5. „Teoria przeciwieństw” Andrzej Rzepkowski

 

„Teoria przeciwieństw (137)” jest pierwszą teorią w której, w odniesieniu do obecnie znanych teorii, przedstawiona została koncepcja przestrzeni, a dokładnie dwóch przeciwnych przestrzeni i ich graficzna prezentacja. Autor odkrywając układ początkowy wszystkiego i proces tworzenia się z niego naszego wszechświata, jako dwa jego podstawowe elementy przedstawił przestrzeń antygrawitacyjną i przestrzeń grawitacyjną. Określając istotę i budowę obu przeciwnych przestrzeni, zgodnie z prawem przeciwieństw, przestrzeń antygrawitacyjną uznał za przestrzeń niematerialną, a przestrzeń grawitacyjną za przestrzeń materialną. Przestrzenie te, zgodnie z teorią, przesunięte są względem siebie o kwant odległości. Dalsze szczegółowe badanie obu przestrzeni, jak twierdzi autor, wymaga techniki 3d w połączeniu z animacją. Ponadto sugeruje, że przestrzeń antygrawitacyjna jest poszukiwaną obecnie przez świat nauki ciemną energią, a przestrzeń grawitacyjna poszukiwaną ciemną materią.

Wydawnictwo: Psychoskok
Premiera: 9.03.16

 

Warszawa w rozmowach6. „Warszawa w rozmowach” Justyna Krajewska

 

Sięgając w przeszłość dociera się do esencji świata i wartości, które kształtowały pokolenia. Pewność własnej tożsamości buduje to kim jesteśmy, jest częścią składową własnego jestestwa. Poznać historię miasta, które się kocha to zgłębianie własnego ja.

Warszawa to serce artystycznego świata przeszłości. Warszawa to dusza niezłomnych jej bohaterów, walczących o nią bezkompromisowo. Warszawa to umysł szybujący ponad ulicami, wznoszący się w otchłań niekończącej się inspiracji, błyszczącej w połaci Wisły, spadającej na ulice wraz z pyłkami wiosennego kwitnienia.

„Warszawa w rozmowach” to swoisty wehikuł czasu, który przenosi czytelnika do świata wielkiej, niezłomnej stolicy. Wehikuł, który pozwala spojrzeć na miasto oczyma ludzi, warszawiaków i bohaterów, w których ustach nazwa miasta nabiera mistycznego znaczenia.

Wydawnictwo: Instytut wydawniczy Erica
Premiera: 9.03.16

 

Sophie Kinsella7. „Nie powiesz nikomu?” Sophie Kinsella

 

Poznajcie Emmę Corrigan, młodziutką kobietę o wielkim sercu i niespokojnym duchu. Ma kilka sekretów. Zacznijmy od tego, że jej chłopak zawsze przypominał jej Kena, tego od Barbie. Co więcej, straciła dziewictwo z Dannym Nussbaumem, gdy rodzice na parterze oglądali telewizję. Nie ma bladego pojęcia, co oznacza skrót NATO. Swobodnie przyznaje się do uwierających ją stringów i podrobienia oceny na CV.

Te wszystkie tajemnice wygadała przystojnemu nieznajomemu w samolocie. Przynajmniej, tak jej się wydawało, dopóki pewnego razu nie poznaje Jacka Harpera, dyrektora generalnego firmy, w której pracuje. Teraz on zna każdy upokarzający szczegół z jej życia.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Sonia Draga
Premiera: 9.03.16

 

 

Zobacz także:

Wystrzałowa siódemka! Najciekawsze nowości książkowe 29.02. – 6.03.16

– – – – – – – – – – –

Opublikowano: 7.03.16

W zestawieniu wykorzystałam noty wydawnicze. Daty premier mogą ulec zmianie.