Wystrzałowa siódemka! Najciekawsze nowości książkowe 14-20.03.16
W tym tygodniu szczęście uśmiechnie się do fanów Tove Jansson. Po rewelacyjnej biografii finlandzkiej pisarki, Boel Westin podjęła się przygotowania książki z wyborem jej listów (było w czym wybierać; Jansson zostawiła ich po sobie około sto tysięcy). Tytuł ukaże się nakładem Wydawnictwa Marginesy, co gwarantuje wysoką jakość.
Ucieszą się też sympatycy twórczości Sue Monk Kidd, autorki która publikuje rzadko, ale za to z bestsellerowym skutkiem. Tym razem w duecie z córką.
Znaczącym wydarzeniem jest też premiera książki „On”, autorstwa oryginalnej polskiej pisarki Zośki Papużanki (pamiętacie „Szkopkę”?).
1. „Listy” Tove Jansson
Tove Jansson kochała listy. Pisała je przez całe życie – własnoręcznie odpisywała swoim czytelnikom z całego świata, często ozdabiając je rysunkami. Pisała też do tych, którzy byli jej najbliżsi: do rodziny, przyjaciół i ukochanych, między innymi do Tuulikki Pietilä, z którą spędziła czterdzieści lat. Mówi się, że napisała jakieś sto tysięcy listów.
Pierwsze pokazują Tove jako młodą dziewczynę, absolwentkę malarstwa, podróżującą po Włoszech, Francji i Anglii, ostatnie jako światowej sławy pisarkę i malarkę. Bywa w nich szczęśliwa, melancholijna, czasem zmęczona sławą Muminków. Ale przede wszystkim pełna empatii, dowcipna i przenikliwa. Niezwykła.
To bogato ilustrowany, poruszający dokument, wyjątkowo ważna część historii o Tove Jansson.
Wydawnictwo: Marginesy
Premiera: 16.03.16
2. Podróże z owocem granatu Sue Monk Kidd, Ann Kidd Taylor
Najbardziej osobista książka w dorobku Sue Monk Kidd, autorki bestsellerów „Sekretne życie pszczół” i „Czarne skrzydła”!
Niezwykły pamiętnik, w którym splatają się głosy matki i córki, stojących na rozdrożu życia. Pisząca wówczas „Sekretne życie pszczół” Sue Monk Kidd zmaga się z kryzysem wieku średniego i przechodzi twórczą zapaść. Jej 22-letnia córka Ann ma złamane serce i nie wie co dalej począć ze swoim życiem. Książka jest kroniką ich wspólnej podróży po Grecji, Turcji i Francji, pełną lirycznych obrazów miejsc mitycznych i świętych w Atenach, Eleusis, Paryżu, Efezie, francuskim miasteczku Rocamadour. To także poruszający zapis więzi między matką a córką. Opowieść, której narratorki Sue i Ann są niczym współczesne Demeter i Persefona.
„Poruszający obraz pogłębiającej się więzi pomiędzy matką a córką”.
Kirkus Review
Wydawnictwo Literackie
Premiera: 16.03.16
3. „On” Zośka Papużanka
Nowa powieść autorki „Szopki” nominowanej do nagrody Nike i paszportów Polityki.
Jest taki sobie. Źle się uczy. Nie zadaje pytań. Gubi zeszyty, obgryza paznokcie. Nie spełni żadnych ambicji. Nie będzie nikim ważnym. Wszyscy się z niego śmieją. Jest jednym wielkim rozczarowaniem.
Miała go kochać i być dumna. A głównie się wstydzi.
Bohater najnowszej powieści Zośki Papużanki nie nadaje się na bohatera powieści. Jak kochać kogoś, kogo łatwiej się wstydzić? Co zrobić, gdy rzeczywistość za nic sobie ma nasze oczekiwania i przybiera kształt, którego nie chcemy?
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Premiera: 16.03.16
4. „Fatum i furia” Lauren Groff
Każdy związek ma dwie twarze.
Każda historia ma dwie strony.
Zwłaszcza gdy kluczem do idealnego związku nie jest prawda, ale mroczny sekret.
„Fatum i furia” jest jak rozsypująca się układanka. Gdy wszystko wydaje się jasne, prawda zaczyna wychodzić na jaw. „Fatum” to opowieść Lancelota o spotkaniu kobiety, która odmieniła jego życie, w „Furii” Mathilde mówi o tym, jak było naprawdę. Dwadzieścia cztery lata, dwoje ludzi. Misternie splecione perspektywy porywają i hipnotyzują, a nieoczekiwany zwrot akcji sprawia, że czytelnik musi zakwestionować wszystko, co do tej pory wiedział o związku Lancelota i Mathilde. Pokazując ciążące nad człowiekiem fatum i władające nim demony – furie, Lauren Groff odkrywa istotę bliskości i samotności, porusza to co sekretne, skrywane i mroczne. O tej powieści nie da się zapomnieć.
„Misterne i zmysłowe… powieści Lauren Groff są zbyt wyjątkowe i niezwykłe, by pozostały niezauważone.”
The New York Times
„To piękna i nieustannie trzymająca w napięciu proza.”
The New Yorker
„Tylko Groff potrafi tak subtelnie nasycać każdą scenę sprzecznymi warstwami emocji.”
Huffington Post
Wydawnictwo: Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Premiera: 16.03.16
5. „Księga zachwytów” Filip Springer
Autor bestsellerowych książek „Miedzianka”, „Wanna z kolumnadą” czy „13 pięter” tym razem przygotował przewodnik po tym, co w Polsce piękne, znaczące, koszmarne, monumentalne i widowiskowe. Filip Springer przejechał całą Polskę a teraz my, podążając jego śladem, możemy spojrzeć na nowo na gmachy, które zachwycają lub straszą. Ale ta książka jest czymś więcej niż przewodnikiem po polskiej architekturze ostatnich ponad stu lat. To również opowieść o polskiej historii, historii polskiego gustu, myślenia o przestrzeni, o tym co ładne, i tym, co użyteczne zapisanej w kamieniu, szkle, betonie i aluminium.
Wydawnictwo: Agora
Premiera: 17.03.16
6. „Rok magicznego myślenia” Joan Didion
Jakie dobrać słowa, by opowiedzieć o tym, co intymne i bolesne, by zrozumieć jedno z najtrudniejszych doświadczeń, z jakim każdemu z nas przyjdzie się zmierzyć?
„Rok magicznego myślenia” to książka, która weszła do kanonu literatury. Została wyróżniona prestiżową National Book Award, otrzymała nominacje do Nagrody Pulitzera, National Book Critics Circle Award, a czytelnicy wymieniają ją pośród stu najważniejszych książek, które trzeba przeczytać w życiu.
Wydawnictwo: Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Premiera: 16.03.16
7. „Kumin, kakao i karawana. Odyseja aromatyczna” Gary Paul Nabhan
Gary Paul Nabhan zabiera czytelnika w podróż w czasie i przestrzeni, pachnącą przyprawami którymi handlowano już 3 tysiące lat p.n.e. Podąża śladami kupieckich karawan, które wędrowały wzdłuż najważniejszych szlaków handlowych. Fascynująca historia handlu korzennego pomaga zrozumieć procesy globalizacji i życie codzienne ludzi, żyjących z obrotu przyprawami i rozmaitymi wonnościami. Ogromnym walorem książki są także przepisy, zachęcające do przyrządzenia potraw, których tradycja sięga kilku tysięcy lat. „Kumin, kakao i karawana” pokazuje historię ukrytą w szczypcie curry.
Książka otrzymała nagrodę w kategorii Kuchnia Arabska w konkursie Gourmand World Cookbook Awards. W 2015 roku nominowana do nagrody The Art of Eating.
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Premiera: 18.03.16
Zobacz także:
Wystrzałowa siódemka! Najciekawsze nowości książkowe 7-13.03.16
– – – – – – – – – – –
Opublikowano: 14.03.16
W zestawieniu wykorzystałam noty wydawnicze. Daty premier mogą ulec zmianie.