Wystrzałowa siódemka! Najciekawsze nowości książkowe 11-17.04.16
„Historia pszczół” i Sherlock Holmes w gorącej Brazylii to zdecydowane hity tego tygodnia. Czy potraficie sobie wyobrazić słynnego detektywa z jego angielską spontanicznością spacerującego po słonecznej plaży? Będę się rozglądać za tą książką! „Historia pszczół” to zupełnie inny gatunek, inny ciężar opowieści. Patrząc na notę od wydawcy, zapowiada się bardzo obiecująco. Fabuła rozłożona w czasie i kilku bohaterów trochę przypomina strukturę książek Davida Mitchella („Atas chmur”, „Widmopis”).
Jakub Ćwiek znów zaskakuje oryginalnymi pomysłami, tym razem zaprasza na wyprawę do Grimm City. Wygląda na to, że jest tam co najmniej tak mrocznie jak w słynnym Gotham. Cóż, klimat braci Grimm ; )
„Xango z Baker Street” Jo Soares
Jest rok 1888. W Rio de Janeiro giną cenne skrzypce Stradivariusa. Na pomoc lokalnej policji cesarz Brazylii Piotr II wzywa Sherlocka Holmesa.
Holmes w asyście nieodłącznego doktora Watsona podróżują do Brazylii schyłku cesarstwa i epoki niewolnictwa, a tam odnajdują świat zupełnie inny od wszystkiego, co wcześniej poznali. Muszą zmierzyć się nie tylko z tajemniczą kradzieżą i zaskakującymi morderstwami, ale też ze słońcem tropików, egzotyczną przyrodą i kuchnią, sztuką walki capoeira, rytuałami candomblé i starymi afrykańskimi bogami? Jednym z nich jest właśnie tytułowy Xangô. Ta książka to istna samba dla Sherlocka, pełna magii i egzotyki, ale także autentycznych postaci z epoki i zaskakującego humoru.
Jô Soares (ur. w 1938 r. w Rio de Janeiro) jest brazylijskim aktorem, komikiem, artystą stand-upowym, reżyserem i producentem teatralnym, muzykiem, malarzem i pisarzem, prowadził także własny talk show. Xangô z Baker Street opublikował w roku 1995. Książka została sfilmowana pięć lat później. Jô Soares wystąpił w roli Coelho Brastosa.
Wydawnictwo Rebis
Data premiery: 12.04.16
„Historia pszczół” Maja Lunde
Jeden z największych norweskich bestsellerów ostatnich lat. Książka, którą jeszcze przed premierą zakupiło 15 krajów.
Trzy intrygujące historie, zwyczajni, a jednak niezwykli bohaterowie, pszczoły i walka o przyszłość naszej cywilizacji.
Epicka w swoim wymiarze, rozgrywana na trzech płaszczyznach czasowych, opowieść, której spoiwem są… pszczoły.
Anglia, rok 1857. William marzył o karierze naukowca przyrodnika. Los jednak chciał inaczej. Żona, gromadka dzieci i sklep z nasionami. Poczucie życiowej porażki sprawiło, że William pogrąża się w depresji. Ponowne natchnienie przychodzi wraz z dawnym naukowym wywodem na temat życia pszczół. William postanawia zbudować ul. Ul, który przyniesie jemu i jego potomkom zaszczyty i sławę…
Stany Zjednoczone, rok 2007. George jest hodowcą pszczół i właścicielem kilkuset uli. Chce rozwijać swoją farmę, by przekazać ją w spadku jedynemu synowi. Cóż z tego, skoro jego marzenia są tak dalekie od marzeń żony i syna. W dodatku wśród pszczelarzy coraz częściej pojawiają się pogłoski o niewyjaśnionej śmierci setek tysięcy owadów.
Chiny, rok 2098. Jedyne miejsce na ziemi, które poradziło sobie z katastrofą. Młoda kobieta Tao całymi dniami ręcznie zapyla drzewa owocowe, które są podstawą gospodarki Chin. Rozpaczliwe chce dać synkowi szansę lepszego życia – życia nadzorcy…
„Historia pszczół” to do bólu prawdziwa powieść doskonale ukazująca meandry ludzkiej psychiki, napięcia między rodzicami i dziećmi, dojmującą szarość dnia codziennego i pasję, która daje siłę do walki o lepsze jutro. Maja Lunde porusza te wszystkie tematy snując równoległą i porywającą opowieść o niezwykłych owadach, ich miejscu w przyrodzie i ludzkiej cywilizacji.
Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 13.04.16
„Skrawki” Sigrid Combuchen
Gdy fikcja literacka spotyka prawdziwą przeszłość…
Pisarka dostaje list od swojej czytelniczki. Hedwig Langmark rozpoznała się na zdjęciu opisanym w jednej z książek. Z korespondencji, która wywiązuje się między kobietami, i samodzielnych poszukiwań pisarki wyłania się historia Hedwig z czasów młodości. Opowieść o tym, jak o jej życiu zadecydował przypadek i kilka nieprzemyślanych decyzji, które podjęła w wieku dziewiętnastu, dwudziestu lat. Oraz tego, jak przypadek lub los zepchnął ją z drogi życia przewidzianej dla dziewczyny z wyższej klasy średniej.
Wydawnictwo W.A.B.
Data premiery: 13.04.16
„Ślepy trop” Jørn Lier Horst
Samotna matka, Sofie Lund, przeprowadza się z roczną córeczką Mają do domu, który odziedziczyła po dziadku, trudnym w kontaktach człowieku, od lat pozostającym w kręgu zainteresowania policji. Sofie postanawia wynająć firmę sprzątającą, aby wyrzucić z domu wszystkie pamiątki po krewnym, o którym najchętniej chciałaby zapomnieć. Pozostaje po nim tylko sejf, przytwierdzony na stałe do podłogi w piwnicy.
W sejfie leży coś, co zaskoczy nie tylko Sofie Lund, ale też wszystkich pracowników komendy policji w Larviku. Tajemniczy przedmiot doprowadzi do ponownego otwarcia sprawy, która od dawna nie daje spokoju Williamowi Wistingowi.
Wisting dostrzega wreszcie możliwe rozwiązanie, nić, po której można spróbować dojść do kłębka. Aby tego dokonać, będzie musiał złamać koleżeńską solidarność i podważyć zaufanie do instytucji, którą sam reprezentuje.
Jørn Lier Horstoddaje w nasze ręce swoją najnowszą powieść kryminalną „Ślepy trop” – jedną z najlepszych, jaka wyszła spod pióra byłego policjanta.
Svein Gjeruldsen, Tvedestrandsposten
Merytoryczna dokładność i wiarygodność w powieściach kryminalnych Jørna Liera Horsta wynosi je wysoko ponad przeciętną.
Torbjørn Ekelund, Dagbladet
Wydawnictwo Smak Słowa
Premiera: 13.04.16
„Luna: Nów. Uczta wyobraźni” Ian Mcdonald
„Po misternie utkanych fabułach z intrygującym spojrzeniem na przyszłość krajów takich, jak Indie, Brazylia i Turcja, Ian McDonald zwrócił się ku Księżycowi. »Luna« to wciągający thriller o pięciu rodzinnych korporacjach uwikłanych w zaciętą walkę o hegemonię nad surowym księżycowym środowiskiem. Na Księżycu bardzo łatwo zginąć, ale dzięki bogactwu jego złóż równie łatwo się tu dorobić. To fantastyka, która idealnie przemówi tak do fanów Kima Stanley’a Robinsona, jak Kena Macleoda. Ten pierwszy tom z planowanych dwóch zrobi z Księżycem to samo, co »Rzeka Bogów« z Indiami, a »Dom Derwiszy« z Turcją – odmaluje barwną, intensywną, nadzwyczajną, a jednocześnie wiarygodną przyszłość. Ian McDonald to jeden z najlepszych autorów fantastyki naukowej na świecie. Jego powieści są przemyślne, mądre i nie cofają się przed niczym (…) wspaniale oświecając i bawiąc.”
Kim Stanley Robinson
„Przeczytam wszystko, co ten człowiek napisze – jest w tej branży najbardziej niedocenionym geniuszem.”
Cory Doctorow
„»Luna. Nów« to świat przepięknie i misternie utkany z materii, która mogłaby wydać się fantastyczno-naukowym banałem. Jest wiarygodny i zmuszający do namysłu. Wspaniała robota.”
Sci-Fi Now
„Wyobraźcie sobie »Drogę przez Układ Słoneczny« Bena Bovy skrzyżowaną z powieścią »Luna to surowa pani« Heinleina, ale wszystko to na nowo przemyślane w XXI wieku, z podkręconym, bardziej globalnym kolorytem – to wam da pojęcie, jaka jest »Luna«. Widzę przed tą książką świetlaną przyszłość i deszcz nominacji. Gorąco polecam.”
SFF World
Wydawnictwo Mag
Data premiery: 13.04.16
„W królestwie lodu” Hampton Sides
Wspaniała opowieść o bohaterstwie i determinacji ludzi, którzy znaleźli się w najbardziej bezlitosnej krainie na Ziemi.
Gdy w 1879 roku trójmasztowy bark Jeannette wypływał z San Francisco, żegnały go wiwatujące tłumy i wrzawa w gazetach. Załoga statku pod dowództwem George’a De Longa wyruszała po chwałę, jaką miało jej przynieść zdobycie jednego z ostatnich nie zbadanych miejsc na Ziemi – bieguna północnego.
Nie było to jednak jej dane. Jeannette dostała się w miażdżący uścisk polarnych lodów. Nim z ogłuszającym trzaskiem pękły deski kadłuba, członkowie wyprawy z niewielkim zapasem żywności i trzema łódkami zeszli ze statku. Byli tysiące mil na północ od najbliższego lądu – Syberii. Czekał ich niemal beznadziejny marsz po ciągnącym się w nieskończoność lodzie…
Hampton Sides, mistrz narracji, snuje zdumiewająco plastyczną opowieść o jednej z najbardziej dramatycznych, choć najmniej znanych wypraw arktycznych. Lektura, od której nie można się oderwać. – Mark Bowden, autor „Helikoptera w ogniu”Pierwszorzędny epicki dreszczowiec. – Lev Grossman, „Time”Hampton Sides napisał arktyczny thriller, prawdziwe arcydzieło narracji, które z niechęcią odkładałem i ochoczo zarywałem noce, aby się dowiedzieć, co stało się z tymi niezwykłymi ludźmi przemierzającymi lodowe pustkowie. – S.C. Gwynne, autor „Imperium Księżyca w pełni”Porywająca […]. Sides czyni z opowieści magię. – „Boston Globe””Chciałoby się, żeby wszystkie książki historyczne były choć w połowie takie pasjonujące jak ta. – Scott Anderson, autor „Lawrence’a z Arabii”
Hampton Sides, urodzony w 1962 roku w Memphis, jest historykiem, pisarzem i redaktorem magazynu outdoorowego „Outside”. Publikował w „National Geographic”, „New Yorkerze”, „Esquire” oraz „Washington Post”. Za artykuły w czasopismach nagrodzony został National Magazine Award, odpowiednikiem Nagrody Pulitzera w świecie periodyków. Autor bestsellerowych powieści Hellhound on his Trail, Blood and Thunder oraz Żołnierze widma. Mieszka w Nowym Meksyku z żoną i trójką synów.
Wydawnictwo Rebis
Data premiery: 12.04.16
„Grimm City. Wilk!” Jakub Ćwiek
Miasto Grimm – ponura, spowita obłokami tłustej czerni metropolia to miejsce, gdzie o sprawiedliwość równie trudno, co o bezchmurne niebo. Zbudowane na ciele olbrzyma, napędzane jego smolistą krwią i odłamkami węglowego serca trwało w dawno ustalonym porządku. Do teraz. Na przestępczą scenę wkracza właśnie bezkompromisowo Nowy Gracz, a oficer policji Wolf zostaje brutalnie zamordowany we własnym domu. Czy te fakty się łączą? I czy czerwony płaszcz z kapturem zaobserwowany u głównej podejrzanej w sprawie zabójstwa czyni ze sprawy zbrodnię na tle religijnym?
Jakub Ćwiek tym razem funduje nam gorzki, brutalny kryminał noir w niezwykłym świecie inspirowanym amerykańskim podziemiem przestępczym lat dwudziestych i trzydziestych. W mieście, w którym rządzi strach i… opowieść.
W tym mieście nie wybacza się żadnych błędów!
Wydawnictwo: Wydawnictwo SQN
Data premiery: 13.04.16
Zobacz także:
Wystrzałowa siódemka! Najciekawsze nowości książkowe 4-10.04.16
– – – – – – – – – – –
Opublikowano: 11.04.16
W zestawieniu wykorzystano noty wydawnicze. Daty premier mogą ulec zmianie. W zestawieniu brane są pod uwagę również nowe wydania książek.