Oceniamy książki po okładce! Lipiec, sierpień.

Czy i dla Was wrzesień to wyścig z czasem? Coś jak bieg przez płotki, gdzie przeszkody to sprawy do załatwienia. I ciągle tych przeszkód przybywa zamiast ubywać, a bieg zmienia się w sprint. Nie? Ja tak mam, ale co tam, dziarsko „biegnę dalej”. ; ) Okładkowe zestawienie z lekkim poślizgiem, ale jest! A w nim dziesięć świetnych, niebanalnych okładek i, dla kontrastu, jedna okropna. Aż strach, taka okropna ; ) Enjoy!

 

Stara historia na starej kliszy

 

Zimne popioły

 

Jest rok 1999. Po śmierci dziadka, Aurélien Cochet odkrywa, że w czasie wojny pracował on w Lebensborn, nazistowskiej fabryce nadludzi. Lebensborn określająca się jako placówka opiekuńczo-wychowawcza w rzeczywistości miała na celu gromadzenie dzieci o aryjskiej urodzie i przekazywanie ich do adopcji niemieckim rodzinom. Program działał w tajemnicy na terenie Rzeszy Niemieckiej i w krajach okupowanych. Tymczasem, w małej wiosce nad Marną, znalezione zostaje ciało osiemdziesięciolatka. Żandarmi szybko zjawiają się na miejscu zdarzenia i ustalają, że nieszczęśnik był najprawdopodobniej niewygodnym świadkiem włamania, którego pozbyli się rabusie. Nie podejrzewają nawet, że choć od drugiej wojny światowej upłynęły już dekady, emeryt jest drugą już ofiarą eugeniki nazistowskiej. Narażając życie swoje i najbliższych Aurélien próbuje rozwiązać zagadkę jednego z najbardziej tajemniczych i przerażających programów Trzeciej Rzeszy, w którym w jakiś sposób brał udział także jego przodek.

Wydawnictwo Albatros

Po prostu piękna. Grafika norweskiej artystki Vanessy Baird.

 

knausgard Jesień

 

Jest ciepła sierpniowa noc, schyłek lata i zarazem początek niezwykłej znajomości. Ona ma przyjść na świat za sześć miesięcy. On ma już troje dzieci, żonę i dom. Ma też olbrzymie pokłady czułości i niebywały talent literacki, podziwiany przez miliony czytelników na całym świecie. Obydwu tym cechom daje upust w intymnej historii o życiu i miłości do świata, pisanej z myślą o nienarodzonym dziecku.
„Chcę pokazać Ci nasz świat takim jaki jest: drzwi, podłogę, kran i zlew, fotel ogrodowy tuż przy murze pod oknem kuchennym, słońce, wodę i drzewa. Będziesz przyglądać mu się po swojemu, będziesz doświadczać go po swojemu, gromadzić swoje własne doświadczenia i wieść własne życie, więc to oczywiste, że przede wszystkim robię to dla siebie: pokazując Ci świat, moja maleńka, przekonuję się, że warto żyć”.

Podczas gdy w autobiograficznym, kultowym już, cyklu „Moja walka” Knausgård z epickim rozmachem przedstawia nieustanną szamotaninę z rzeczywistością, seria „Cztery pory roku”, którą otwiera „Jesień”, uderza w czytelnika nieznanym obliczem pisarza, który potrafi cieszyć się swoimi dziećmi, pracą wokół domu i chwilami spędzonymi z najbliższymi. To empatyczna opowieść o tym, co najprostsze, a zarazem najważniejsze i najpiękniejsze w życiu; o tym, w czym tkwi jego największa magia.

Dobry pomysł na niebezpieczne kobiety!

 

Strzezcie się niezwykłych kobiet

 

Pięć przyjaciółek o różnych osobowościach i poglądach na politykę, religię, miłość i rodzinę. Mimo różnic łączy je więź, która przetrwała wzloty i upadki. Poznały się na Akademii Sztuk Pięknych, kiedy miały po dwadzieścia lat, po studiach każda zamieszkała w innym miejscu, a teraz znów się spotykają.

Czy stawią czoło niedopowiedzeniom i skrywanym sekretom, które nagromadziły się między nimi przez lata? Czy przyjaźń wytrzyma kolejną próbę? To dojrzała, naładowana emocjami opowieść o przyjaźni.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca

Zgrabny ten flakonik perfum!

 

Chanel

 

Dzieło życia Coco Chanel. Szalony duch belle époque zamknięty w zgrabnym flakonie. Nowatorski i odważny zapach, który w dobrym paryskim towarzystwie wywoływał ekscytację. Symbol kobiecości, od 95 lat uwielbiany przez legendy kina od Marylin Monroe po Audrey Tautou.

Jak narodził się pomysł ich stworzenia? Jaki wpływ na dobór poszczególnych elementów zapachu miało życie jego autorki? Czy prawdą jest, że Coco skopiowała recepturę perfumeryjnego magnata François Coty’ego? Dlaczego po latach projektantka sabotowała swoje dzieło?

Tilar J. Mazzeo odkrywa tajemnice legendarnych perfum. Rekonstruując fakty, sprawdzając mity i plotki, wyjaśnia, na czym polega fenomen tego zapachu.

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Dobry nastój już od pierwszego spojrzenia

 

Najlepsze chwile w życiu

 

Prowokacyjna, szczera, zabawna i inspirująca powieść, która zadaje pytania o to, co świat proponuje kobietom, kiedy się starzeją. Odpowiedzi potrafią zadziwić.

Claudia kocha swoje miejskie życie – każda myśli o wsi przyprawia ją o dreszcze. Ella wciąż czeka na radykalną zmianę. Laura ulega najstarszemu banałowi z książek (co nie znaczy, że łatwiej jej to znieść). Sal spędziła życie na budowaniu kariery, ale nigdy nie zrobiła niczego, na co nie miała wpływu. Co miesiąc od ponad czterdziestu lat cztery przyjaciółki spotykają się na drinka. Znają się od podszewki: swoje ambicje, kariery, mężów, kochanków, dzieci, nadzieje, lęki, podjęte decyzje i te niepodjęte… Choć czerpią siłę ze swojej przyjaźni, zdają sobie sprawę, że ich życie dalekie jest od oczekiwań. Pokoleniu, które chciało zmienić świat, trudno zaakceptować fakt, że się starzeje. Co więc zostaje? O tym jest ta książka.

Wydawnictwo Marginesy

Krechy, kontrasty, zgrzyty, a przy tym tak mało barw. Bardzo ciekawy projekt.

 

Mity i zgrzyty

 

Boy – to prawdziwa kariera. W trzy czwarte wieku po śmierci być nadal w centrum rzeczy polskich, budzić najżywsze kontrowersje, jednoczyć i dzielić, być zarazem osobą i sztandarem – czego publicysta może chcieć więcej? Ale Tadeusz Żeleński to przede wszystkim pisarz i jako taki powinien być czytany. Jego różnorodne teksty, zebrane w tomie „Mity i zgrzyty” pod kątem stosunku do przeszłości i współczesności, wykazać mają klasę pisarską, konsekwencję i styl myślenia Boya: świadka i krytyka swojej, a zwierciadła naszej epoki.

PIW Państwowy Instytut Wydawniczy

Szczypta cynizmu, czyli anatomiczny koncept na okładkę dla wierszy miłosnych.

 

Wiersze miłosne

 

Wiersze o miłości, której nikt sobie nie wyobrażał, autorki niezwykle dojrzałej, świadomej samej siebie i otaczającego ją świata. Potencjalnie wywrotowy charakter tej poezji tkwi w jej pierwiastku homoerotycznym, ale poetycka wyobraźnia Rich pozwala jej na tworzenie obrazów subtelnych i uniwersalnych. Brak tu nadmiernego ekshibicjonizmu, a najważniejszą cechą tych utworów wydaje się zrozumienie tego, że w drugim człowieku, można odnaleźć siebie. Książka ta, pod wieloma względami prekursorska i bez wątpienia klasyczna, po raz pierwszy w całości ukazuje się w Polsce.

Wydawnictwo: Biuro Literackie

Oślepiająca, śnieżna biel.

 

magia nart

 

Subiektywna historia narciarstwa, głównie tatrzańskiego. Wycieczka, a właściwie wyprawa przez lata i góry: będziecie towarzyszyli Stanisławowi Barabaszowi w jego pierwszych próbach jazdy na dwóch deskach, wraz z narciarzami lwowskimi przemierzycie bezdroża Czarnohory. Dowiecie się, jakiego sprzętu w czasach początków używano, jak się ubierano, czym narty smarowano, aż wreszcie, jak sobie z narciarskiego rzemiosła i żywota żartowano i jak o nim pisano. Będziecie kibicowali Mariuszowi Zaruskiemu podczas jego legendarnego zjazdu z Kościelca oraz polskim zawodnikom, gdy rywalizowali na Wielkiej Krokwi, Kasprowym i na skoczniach i trasach za granicą. Poznacie narciarskich mistrzów – tych pierwszych, przemierzających na nartach tatrzańskie bezdroża i wytrwale doskonalących swoją technikę, tych startujących głównie w zawodach krajowych, i tych, którzy rozsławili Polskę na świecie.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Tatrzański Park Narodowy , Muzeum Tatrzańskie

Zbrodniczo-prześmiewcze klimaty plus kot.

 

przepis na zbrodnię

 

Marlena Zawilska, autorka powieści kryminalnych, mieszka w Miasteczku z Panem Kotem i chwilowo nieobecną mamusią. Jej spokojna egzystencja zostaje zakłócona, gdy w sądziedztwie popełniono morderstwo. Szybko się okazuje, że trop wiedzie w przeszłość. Zaskakujące wydarzenia sprawiają, że pisarka odnawia znajomość z Serwerownią, utalentowaną kulinarnie sąsiadką. Tymczasem do domu wprowadza się ciocia Lukrecja i wraca mama Marleny. A to oznacza nowe kłopoty. Energiczne kobiety prowadzą własne śledztwo, wciągając w nie kolejne osoby. Czy przydzielony do sprawy podkomisarz zdoła okiełznać pomysłowych detektywów? I co o tym wszystkim sądzi Pan Kot?

Wydawnictwo: Wydawnictwo Szara Godzina

Zwiewnie, poetycko, malarsko

 

malarka gwiazd

 

W roku 1934 Diego, Elisa i Martín uciekają z niespokojnej Hiszpanii i wyjeżdżają do Francji, gdzie rozpoczynają nowe życie. Elisa spełni tu swoje największe marzenie, zostanie malarką i wejdzie do magicznego świata paryskich galerii, co wraz z szaloną miłością Diega przyniesie jej pełnię szczęścia. Tymczasem na Paryż padnie cień drugiej wojny światowej i zdrada i barbarzyństwo zrujnują ich marzenia…

Siedemdziesiąt lat później Diego chce przed śmiercią uporać się z demonami przeszłości, z nadzieją, że to przywróci mu spokój sumienia. Violeta, jego wnuczka, wyruszy z dziadkiem w podróż do Asturii, jego ziemi rodzinnej, gdzie nigdy nie miał odwagi powrócić. Będzie to podróż, która sprawi, że Violeta całkowicie przebuduje swoje życie.

Amelia Noguera buduje wciągającą fabułę, opowiada o bólu, miłości, wygnaniu i pamięci dwóch różnych epok, ukazując, że namiętności ludzkie mogą przetrwać nienaruszone dziesiątki lat, jak ślady pędzla na płótnie obrazu…

Która okładka najbardziej Wam się spodobała, a która zupełnie nie?

Jeśli chodzi o te „zupełnie nie”, to mam taką jedną, która mnie odrzuca. Poznajcie „Pierwszego człowieka”.

 

Pierwszy człowiek

 

 

 

– – – – – – – – – – –
Opublikowano: 10.09.2016

W zestawieniu wykorzystano noty wydawnicze.