Oceniam książki po okładce! Luty

Najdziwniejsze, najciekawsze, najoryginalniejsze okładki książek wydanych w lutym to…

Rutka-Fabicka„Rutka” Joanna Fabicka

 

Najpiękniejsza i zarazem najbardziej tajemnicza okładka miesiąca.  Sama powieść też kryje w sobie zagadkę. Dziesięcioletnia Zosia poznaje dziwną rudowłosą  dziewczynkę. Kim jest Rutka i gdzie są jej rodzice?  Dla mnie „must have” tego miesiąca.

Wydawnictwo Agora

 

 

 

 

samotne-milosci „Samotne miłości” Eshkol Nevo

Zwracająca na siebie uwagę i rozweselająca okładka. O czym jest książka?

W przesyconej namiętnością i magią powieści „Samotne miłości” autor splata kilka wątków miłosnych, których kulminacja następuje w jednym, szokującym momencie. Powieść, której akcja rozgrywa się w wyimaginowanym mieście na północy Izraela, zwanym Miastem Cadyków (Sprawiedliwych), przedstawia z przymrużeniem oka absurdalne, irytujące i wzruszające aspekty izraelskiej rzeczywistości, snując zarazem uniwersalną historię o samotności, zagubieniu i pragnieniu bycia rozumianym.

Tworząc pełną niezwykłego uroku narrację, z rzadkim talentem do tworzenia bliskich czytelnikowi postaci, Eshol Nevo snuje opowieść, którą czyta się jak współczesną baśń.

Wydawnictwo Muza

 

 

Lalka i perła  „Lalka i perła” Olga Tokarczuk

 

Szara, ale przy okazji nieszablonowa i oryginalna ilustracja.  Olga Tokarczuk, przytaczając poetów i filozofów, na nowo odkrywa „Lalkę” Bolesława Prusa. Temat książki nielekki, więc melancholijny styl okładki zapewne dobrze komponuje się z treścią.

Wydawnictwo Literackie

 

 

 

 

 

 

percy-jackson-i-bogowie-olimpijscy

„Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Bitwa w labiryncie” Tom 4.  Rick Riordan

 

Młodzieżowe przygodowe czytadło ozdobiono naprawdę dobrą okładką. Ogromny stwór czyhający w dole i sięgający po bohaterów (mróweczki!)  pokonujących labirynt. Fajny efekt przestrzenny. Grafika oglądana w większym rozmiarze robi jeszcze lepsze wrażenie. Od razu wiadomo, że w tej książce będzie się działo!

Wydawnictwo Galeria Książki

 

 

 

 

Umysł Andrew„Umysł Andrew” E.L. Doctorow

Niepokojąca i mroczna grafika, ale jednocześnie trzyma poziom. Czego może spodziewać się czytelnik?

Zwracając się w nieokreślonym miejscu do nieokreślonego rozmówcy, Andrew zastanawia się, wysławia się, snuje opowieść o swoim życiu, o miłości, i o tragediach, jakie przywiodły go do tego miejsca i tego punktu w czasie. A jego wyznania, odsłaniając kolejne warstwy tej niesamowitej opowieści, skłaniają nas do zakwestionowania naszej wiedzy na temat prawdy i pamięci, mózgu i umysłu, osobowości i losu, tego, co wiemy o innych i o sobie samych. (…

Błyskotliwa powieść amerykańskiego mistrza, autora „Ragtime’a”, „Księgi Daniela”, „Billy’ego Bathgate’a” oraz „Marszu”, zabiera nas na szaloną wyprawę w głąb umysłu człowieka, który ma to do siebie, że nieopatrznie sprowadza nieszczęście na swoich bliskich.

Wydawnictwo Świat Książki

 

 

 

Krocząc w ciemności

„Krocząc w ciemności” Leonie Swann

Zabawna, świetnie zaprojektowana okładka. Jeśli kolorem i stylem przypomina Wam „Triumf owiec” to skojarzenia jak najbardziej słuszne. Leonie Swann ma ją na swoim koncie, napisała także „Sprawiedliwość owiec”.

Fabuła jest mocno zakręcona, więc oddaję głos wydawcy:

Londyńska mgła unosi się, odsłaniając magiczny świat… Julius Birdwell, mistrz złotniczy, treser pcheł i artysta-włamywacz mimo woli, z całej duszy pragnie móc wreszcie wieść żywot spokojny i nieposzlakowany. Lecz kiedy pewnej nocy jego pchły padają ofiarą nagłego mrozu, a w jego życie wkracza tajemnicza Elizabeth Thorn, wydarzenia nabierają tempa. Pewien magik traci przytomność, starsza dama ucieka kradzioną ciężarówką, detektyw z zaburzeniami koncentracji przygarnia niezwykłe zwierzę domowe, a Julius staje nagle przed koniecznością rozstrzygania kwestii egzystencjalnych.

Jak uwalnia się rusałkę? Ile pcheł zmieści się na czubku szpilki? I dlaczego życie mimo wszystko nie jest bajką? Juliusowi nie pozostaje nic innego, jak tylko wychylić się daleko poza horyzonty swojego świata – i zaryzykować skok w nieznane. Rozpoczyna się fantastyczna przygoda…

Wydawnictwo Prószyński Media

 

Taktotu„Taktotu” Jakub Dąbrowski

 

Okładka wymykająca się jednoznacznej ocenie. Brzydka, ale ma w sobie coś hipnotyzującego. Odrzuca, ale chce się sprawdzić, o czym to jest.  Przekręcamy więc książkę i czytamy notę wydawniczą:

I tak to się właśnie zacznie…

Kuba Dąbrowski obudzi się w pędzącym pociągu. Gdzie jedzie, z kim jedzie, po co jedzie – nie wiadomo. Starając się opanować całkiem nieegzystencjalne mdłości, wychodzi na korytarz, gdzie spotyka znajomego Michasia i pewnego stewarda. Gdy okazuje się, że w pociągu pojawiają się zwłoki (Rosella Fuertes, wielka aktorka, polski skarb narodowy, lat 26), młodzi mężczyźni postanawiają przeprowadzić własne śledztwo.

Jakub Dąbrowski – postać fikcyjna, dramatopisarz, a także autor i główny bohater „Taktotu”. Występuje też na kartach „Surogatu” Witolda Taumana oraz „Konceptu numer 14” Samuela Kretesa.

„Taktotu” jest częścią gry literackiej między czytelnikiem, autorem i tekstem, rozpisanej na trzy powieści. Już niebawem ostatnia odsłona tego projektu.

Wydawnictwo Oficynka

 

Dorwiemy drania„Dorwiemy drania” Zbigniew Witczak

Zdecydowanie NIE.  Aż żal mi książki. Dali jej na okładce wielki paluch… No naprawdę, wyobraźnia tego projektanta okładki jest wielka. Jeśli podejrzewacie (po tytule) kryminał i sensację, to czeka Was niespodzianka – paluch „zdobi” tomik poezji.

Wydawnictwo Sowello

 

 

 

 

A Wam utkwiła w pamięci jakaś fajna lutowa okładka?

 

 

– – – – – – – – – – –

Opublikowano: 5.03.2016