Oceniam książki po okładce! Kwiecień

Kwietniowe okładki-niespodzianki się udały, jest „na czym oko zawiesić”.  Zacznijmy, tak jak ostatnio, od szybkiego przeglądu niebanalnych okładek, które mogliście już widzieć w zestawieniach nowości z ubiegłego miesiąca.

oceniam książki po okładce nadchodzi-osobliwosc14

oceniam książki po okładce historia-pszczol

luna-now

chrapiący ptak okladka

PODMAJORDOMUS okladka

hubal

instytut zulczyk

Okładki-niespodzianki:

Romantycznie i z klasą

Mirek_okladka1.indd

Chwytaj promyki szczęścia i nie bój się kochać!

Iga i Wiktor żyją w zupełnie odmiennych światach. Ona dobrze rozumie, co to znaczy nie mieć wsparcia rodziny ani pieniędzy. Życie mocno ją doświadczyło. Na przekór wszystkiemu potrafi jednak cieszyć się nawet z najmniejszych okruchów dobra. Ma odwagę marzyć i snuć plany na przyszłość. On jest zamożnym właścicielem restauracji, który po stracie ukochanej żony nie chce sobie przyznać prawa do szczęścia. Trochę wbrew sobie postanawia otworzyć nowy rozdział w życiu – ożenić się i stworzyć prawdziwy dom dla dorastającego syna.
Czy tak różni ludzie, mogą mieć ze sobą coś wspólnego? Kiedy los przypadkowo ich zetknie, wszystko nagle zacznie się zmieniać. To spotkanie pozwoli im zrozumieć, że mieć marzenia, to jak zobaczyć większy kawałek słonecznego nieba.

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Skromnie i ascetycznie

poziom-zero

Powieść Sary Mannheimer to poetycka historia o tym, jak pewna kobieta próbuje poskromić rzeczywistość i stworzyć znaczenie. Jest tu dom, z kuchnią, przedpokojem, pokojami wewnętrznymi oraz, rzecz jasna, biblioteką. Z pomocą nieco trudnego przewodnika, jaki stanowi Stopień zero pisarza Rolanda Barthes’a, stara się zbliżyć do istoty światowej literatury.

Powieść zawiera także przepiękny opis „straconego” życia. Okazuje się jednak, że braki i smutki potrafią być siłami, które sprawią, że człowiek poświęci się literaturze. Niczym czerwona nić biegnie przez książkę pytanie o granicę między życiem, a pisaniem.

„Poziom zero” Sary Mannheimer to pyszna uczta dla smakoszy literatury, powieść-zagadka dla czytelników-detektywów oraz wielka przyjemność dla tych, którzy zamiast ślizgać się po powierzchni, wolą zaglądać do wnętrza.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Wesoło i przekornie – dwie okładki w jednej

pakiet-witajcie-powracajace-widma-kraj-bez-kapleusza-b-iext33295954

„Witajcie, powracające widma”

Gdzie i kiedy toczy się akcja powieści togijskiego autora? Tego dokładnie nie wiadomo; prawdopodobnie w jakimś afrykańskim kraju przypominającym Rwandę czy Sudan. Z pewnością zaś dziesięć lat po bratobójczej walce. Gdzieś na linii demarkacyjnej oddzielającej życie od śmierci, dobro od zła. Duchy przeszłości nawiedzające świat żywych nie pozwalają zapomnieć o wojennej traumie. Powracający po latach nie mogą odnaleźć się w świecie, w którym kiedyś przeżywali chwile uniesień. Wszystko uległo zmianie i wszystko jest w przebudowie. Nie ma tu już miejsca na gorycz i ból. Obowiązuje ideologia pojednania. Kraj stał się terenem nowych eksploracji i ekonomicznych podbojów. W tej scenerii narrator powieści próbuje odnaleźć dawnych przyjaciół z trupy teatralnej. Było ich trzech, a zostało…

W poetyckiej, wizyjnej powieści Efoui stawia pytania o sens i możliwość życia w świecie, w którym doszło do bankructwa wszelkich wartości. Gdzie szukać ratunku, ukojenia, nadziei? W zapomnieniu? W pokusie odwetu? A może w cynizmie i pełnym sarkazmu dystansie wobec innych…

„Kraj bez kapelusza”

Czy to prawda, że stary prezydent powołał armię zombi, żeby stawić czoło armii amerykańskiej? W wierzeniach Haitańczyków kraj bez kapelusza jest miejscem, w które odchodzą dusze zmarłych. Powieść Dany’ego Laferrière’a to literacka podróż po Haiti – tym rzeczywistym i tym wyobrażonym. Narrator, pisarz, który powraca do kraju po dwudziestu latach emigracji, musi na nowo odnaleźć się w niegdyś dobrze sobie znanym świecie. Nie chodzi tu jednak tylko o nostalgiczny powrót do przeszłości. Bohater przyjeżdża z konkretną misją: chce napisać reportaż z zaświatów. A że w kraju wudu wszystko jest możliwe, trafia na trop armii zombi, która grasuje w miasteczku Bombardopolis…

„Kraj bez kapelusza” to wybuchowa mieszanka stylów i gatunków: literackiego reportażu, autobiografii, powieści satyrycznej i mitu. Nuty nostalgii przeplatają się tu z ironią i pastiszem, a pozornie lekka forma skrywa poważne polityczne i metafizyczne wątki. Laferrière ma własny, rozpoznawalny ton, który czyni zeń jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy haitańskich.

Wydawnictwo Karakter

Minimalistycznie

po-sniadaniu-b-iext33001587

„Zamieniam w ciemno siebie, jakim jestem, na tego, który upalnego, długiego lata 1963 roku poznał pannę Holly Golithly. Zamieniam pisarzy, których podziwiam, w których znalazłem oparcie, z którymi łączy mnie powinowactwo dusz, z którymi, jak sądzę, zaprzyjaźniłem się, na Trumana Capote’a, jakim był wtedy, gdy napisał historię Holly i jej kompanów. Zamieniam jedno i drugie po to chociażby, żeby być znowu przed śniadaniem. Za każdą cenę przed śniadaniem. U Tiffany’ego czy gdziekolwiek indziej.”
Eustachy Rylski, „Po śniadaniu”, fragment

Zaskakująco i niekonwencjonalnie

lord jim

„Lord Jim” to najwyżej dziś ceniona powieść Conrada, choć wcześniej dostrzegli ją czytelnicy niż krytycy. Najbardziej uderza w tej historii wielość narratorów i związana z tym zmienność punktów widzenia oraz rozmaitość perspektyw czasowych.

Wyjątkowość „Lorda Jima” wynika również z faktu, że wywodzi się z różnych rodzajów literatury. Poznajemy losy młodego Anglika, najpierw jako oficera marynarki handlowej, potem pracującego w portach południowo-wschodniej Azji, by wreszcie zdobyć rolę przywódcy na Borneo. A jednak przede wszystkim jest to opowieść o utraconym i odzyskanym honorze, głęboko zakorzeniona w literaturze romantycznej.

Wydawnictwo MG

W ciepłych barwach jesieni

niskie-laki-b-iext31992061

Wznawiane po ponad dziesięciu latach, wychwalane i potępiane przez media „Niskie Łąki” to najodważniejsza polska powieść o końcu komunizmu i początku naszego nowego świata.

Troje młodych bohaterów – bezimienny Anglik, piękna cyniczna kobieta i natchniony psychopata z podziemia – prowadzą nas przez kontrkulturowy Wrocław z czasów stanu wojennego, labirynty Manhattanu i wreszcie rodzącą się pstrokatą Polskę lat 90. Ich gorzka, porywająca historia to obraz pokolenia, które dziś rządzi Polską.

„Najważniejsza powieść pokoleniowa, która najpełniej jak dotąd chwyta doświadczenia i wyraża nastroje Polaków urodzonych na początku lat 60.”
Dariusz Nowacki

„Siemion napisał książkę porywającą, pasjonującą, zabawną i inteligentną, choć jednocześnie gorzką i dwuznaczną.”
Stanisław Bereś

„»Niskie Łąki« to najlepsza polska powieść ostatnich lat.”
Piotr Bratkowski

Wydawnictwo Czarne

W stylu „neonowym” lub „Las Vegas po polsku”

hotel-bankrut

Spowolnienie, zapaść, recesja. Kryzys od kilku lat nie schodzi z pierwszych stron gazet. Ten ekonomiczny często przeradza się w osobisty. Każdy przeżywa go na swój sposób. Bezrobotna menedżerka z kredytem we franku, absolwentka na śmieciowej umowie, emerytka ledwie wiążąca koniec z końcem i drobny przedsiębiorca, który splajtował. Co ich łączy? Dzielone z oszczędności mieszkanie. Dręczący ich bezwzględny pracownik banku. A także o wiele więcej, niż mogliby przypuszczać. Czy tracąc wszystko można coś zyskać? Jedno jest pewne: każdy kryzys prowadzi do przełomu.

Wydawnictwo HarperCollins Polska

Miłe dla oczu pomieszanie z poplątaniem, trochę jak szkolny brulion

(link do okładki z poprzedniego wydania)

pasażerka ciszy

Wspomnienia z Chin malarki Fabienne Verdier. Autorka spędziła tam 10 lat. Wcześniej interesowała się malarstwem przyrody oraz kaligrafią i znajomy poradził jej, by uczyła się w Chinach, kraju o bogatej tradycji kaligrafii. Zdobyła stypendium i wyjechała do Syczuanu, gdzie podjęła 6-letnie studia. Pobyt w Chinach był szkołą malarstwa, ale także życia. Chiny, które poznała, nie były krajem z jej wyobrażeń. To były Chiny po rewolucji kulturalnej, kiedy niszczono wszystko co powstało wcześniej, a uczeni, artyści, intelektualiści były prześladowani, niszczeni psychicznie i fizycznie.

Wydawnictwo W.A.B.

Okładkowe koszmarki

Taniec ze śmiercią w nowej odsłonie? Nawet erotyczny danse macabre można namalować z większą klasą. Rozumiem że okładka od razu ma nastawiać czytelnika na wspomniany przez wydawcę „brudny seks” i „łamanie stereotypów”?  Jeśli tak, to udało się w 100 procentach – niczego więcej po książce z taką ilustracją spodziewać się nie należy.

miasto trąbek

Trzy miasta, trzy miłości, jedna obsesja.

Rozpięta między Warszawą, Nowym Yorkiem i Tel Awiwem historia młodej teatrolożki Zuli, która szukając desperacko miłości wikła się w toksyczny romans ze znanym reżyserem. Mocna powieść opisująca kondycję współczesnej kobiety, pokazująca nową perspektywę w relacjach polsko-żydowskich, łamiąca stereotypy. Dojrzała i świeża, pełna kulturowych odniesień i brudnego seksu.

„Aż trudno uwierzyć, że to debiut! Mistrzowskie połączenie błyskotliwości, erudycji i obsceny. Powieść z wielkim rozmachem, która chwyta za trzewia.”
Katarzyna Bonda

Wydawnictwo W.A.B.

Trzeba mieć sporo odwagi by wypuścić na rynek takiego „miśka”.

polak-w-krainie-d-artagnana

„Polak w krainie d’Artagnana” Lesława Tur to wiele małych, wesołych i poważnych historii, dotyczących różnorodnych aspektów polskiego i francuskiego życia, połączonych wspólną fabułą.

Młody, niedoświadczony dziennikarz Wojciech Szczygieł wyjeżdża na staż do redakcji francuskiego czasopisma. Zadanie służbowe jakie otrzymał to nauczyć się języka, poznać zwyczaje Francuzów, respektowanie praw człowieka, funkcjonowanie Parlamentu Europejskiego, dla którego Strasburg jest oficjalną siedzibą, a następnie pisać o tym wszystkim artykuły do czasopisma polskiego. W taki oto sposób młody, polski dziennikarz poznaje ludzi, kulturę, obyczaje, katolicyzm, politykę i wiele innych aspektów życia francuskiego. W powieści znajdziemy wątki o modzie, kulinariach, turystyce, polityce, religii, życiu miejskim, a nade wszystko o konwencjach, formach i zwyczajach w relacjach damsko-męskich.

Powieść gęsto nasycona jest smacznym humorem, w szczególności wynikającym z różnic kulturowych pomiędzy Polską a Francją, gdyż ich literackie uwydatnienie stanowi cel pisarza.

Wydawnictwo Psychoskok

 

 

– – – – – – – – – – – – – – – –

Opublikowano: 7.05.16

W zestawieniu wykorzystano noty wydawnicze.